Blog > Komentarze do wpisu
Każdy może pomóc błąkającemu się lub rannemu zwierzakowi

Spotkałeś na swojej drodze rannego psa lub kota? A może zauważyłeś, że jakiś Ogonek błąka się po Twojej okolicy? Poniżej kilka podpowiedzi ściągniętych ze strony UM Warszawy na temat tego, co możesz zrobić - jak pomóc:

CO ROBIĆ W RAZIE ZNALEZIENIA BŁĄKAJĄCEGO SIĘ lub RANNEGO PSA/ KOTA - NA TERENIE STOLICY?

 

•  Jeśli zwierzę na to pozwala - sprawdź dokładnie, czy ma ono  oznaczenie identyfikacyjne (adresatka, zapis telefonu na obroży). Jeśli zwierzę posiada obrożę zobacz dokładnie  z jej  obydwu stron, czy jest gdzieś zapisany numer telefonu lub adres właściciela. Jeśli ma jakiekolwiek breloczki sprawdź czy nie są przypadkiem formą adresatki. Jeśli zwierzę ma takie oznaczenie należy skontaktować się
z właścicielem.

 

  • Jeśli zwierzę jest nieufne, zachowaj ostrożność i postaraj się skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych służb (wskazówki poniżej):

 

1. Jeśli znalazłeś zwierzę nie wykazujące objawów chorobowych masz 3 możliwości rozwiązania problemu :

 

Powinieneś:

  • zgłosić interwencję pod całodobowym nr tel. 986 Straż Miejska - która przejmie zwierzę i przewiezie do schroniska

 

możesz

  • sam dostarczyć je do schroniska przy ul. Paluch 2 w Warszawie (w godz. od 8-19)

 

możesz

  • zgłosić interwencję do Schroniska „Na Paluchu” tel. 22 846 02 36; 22 868 06 34; 22 868 15 79; kontakt telefoniczny całodobowy – 22 846 02 36 lub 0 604 77 87 47.

 

  1. Jeśli znalazłeś zwierzę po wypadku lub zwierzę wykazujące objawy chorobowe musisz natychmiast zareagować – masz 2 możliwości rozwiązania problemu:

 

  • dzwoń natychmiast do Straży Miejskiej - całodobowy bezpłatny tel. interwencyjny 986. Specjalistyczne EKO-Patrole przewożą zwierzęta do wybranych lecznic weterynaryjnych lub schroniska.

 

  • dzwoń natychmiast do Schroniska „Na Paluchu”, gdzie w godz. 8-19 może być udzielona pomoc z wykorzystaniem pogotowia weterynaryjnego.

 

W każdym przypadku - jeśli chodzi o zwierzę bezdomne, koszty transportu przez wyspecjalizowane jednostki (Ekopatrole Straży Miejskiej), pomocy lekarskiej i pobytu zwierzęcia w Schronisku ponosi Miasto.

Żródło: http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Urzad/Biura_Urzedu/OS/Zwierzeta/default.htm

Z naszej strony podpowiedzielibyśmy jeszcze takie rozwiązania w przypadku kota, który zachowuje się przyjaźnie i wygląda na zagubionego:

- jeśli możesz stworzyć mu choćby tymczasowe warunki pobytu u siebie - takie rozwiązanie dla kota byłoby optymalne. Wówczas możesz zrobić mu zdjęcia, zamieścić ogłoszenie o znalezieniu lub zamieścić informację na portalach społecznościowych i ogłoszeniowych o tym, że szukasz dla niego nowego domu. Zawsze, jeśli możesz zatroszczyć się o zwierzaka osobiście, jest to rozwiązanie lepsze niż schronisko choćby z tego względu, że okres letni to okres przepełnienia schronisk a i dla kota warunki domowe, czuły opiekun i ograniczony kontakt z innymi zwierzakami zmniejsza jego stres. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach:

a) jeśli masz już w domu jakieś zwierzę - zminimalizuj kontakt między nowym przybyszem a twoim pupilem. Najlepiej oddzielić nowego przybysza w osobnym pomieszczeniu (to może być również łazienka o ile wszystkie chemikalia, które się w niej znajdują są zabezpieczone przed kontaktem z kocim ciekawskim pysiem i o ile nie ma tam przedmiotów o które kot mógłby się poranić.

b) zachowaj podstawy higieny po kontakcie z nowym przybyszem

c) podpytaj zaprzyjaźnionego weterynarza o to, jak pomóc nowemu i jak ewentualnie zabezpieczyć rezydenta.

Pamiętaj - pozostawanie obojętnym często oznacza skazywanie go na tragedię. Być może okażesz się jedyną osobą na drodze takiego kota - jedyną osobę, na którą ten konkretny koci pysio mógłby liczyć - jedyną, która może go uratować. Odwracając się od niego - być może skazujesz go na późniejsze cierpienie. Warto walczyć ze zobojętnieniem, warto odważyć się i pomóc. Dzięki takiej malutkiej odwadze odkryjecie w sobie nowego Człowieka. Człowieka przez wielkie CZ. Nigdy nie wiadomo, jakie wydarzenie odmieni Twoje życie na lepsze. Warto wykorzystać każdą okazję :)

 

piątek, 26 kwietnia 2013, kocieadopcje

Polecane wpisy